Waliza17 Waliza17
124
BLOG

bioetyka - genetyka

Waliza17 Waliza17 Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Półrocznk ETYKA ukazuje się z późnieniem. ostatnio ukazał się tom 47, poświęcony gorącej kwestii bioetyki:

ETYKA tom 47

Redaktor: Paweł Łuków

Rada Redakcyjna
Członkowie: Joanna Górnicka–Kalinowska UW, Włodzimierz Galewicz UJ, Jerzy Gałkowski KUL, Andrzej M. Kaniowski UŁ, Ryszard Kleszcz UŁ, Miłowit Kuniński UJ, Zbigniew Szawarski UW, Andrzej Szostek KUL

ISSN 0014-2263 [ format B5, s. 119 ]

 

SPIS TREŚCI
 

Bioetyka i genetyka

Joanna Różyńska, Weronika Chańska, Bioetyka i genetyka. Słowo wstępne od Redaktorów Naukowych

Artykuły oryginalne

Paulina Wasilewska-Roszkiewicz, Determinizm genetyczny – definicja, historia i znaczenie dla medycyny i etyki

Jan Domaradzki, Prawo do niewiedzy a obowiązek wiedzy w opiniach rodzin osób z chorobą Huntingtona

Maria Boratyńska, Informacja i swobodny dostęp do genetycznych badań prenatalnych a klauzula sumienia i przywilej terapeutyczny

Joanna Różyńska, Złe geny, „złe życie” i koncepcja krzywdy progowej

Wojciech Lewandowski, Genetyczne udoskonalanie a moralna doskonałość

Agata Strządała, Badania genetyczne w aspekcie międzykulturowym. Przypadek Havasupajów

Wspomnienia

Anna Jedynak, Poglądy etyczne Profesora Mariana Przełęckiego

Recenzje

Paweł Dziliński, Stępiona gilotyna Hume’a?

Monika Rogowska-Stangret, Genealogia biopolityki

Noty o autorach

Maria Boratyńska – doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się prawem cywilnym i prawem medycznym. Współautorka książek Prawa pacjenta(Warszawa 2001) oraz Prawo wobec medycyny i biotechnologii. Zbiór orzeczeń z komentarzami(red. M. Safjan, Warszawa 2011). Autorka pracy Wolny wybór. Gwarancje i granice prawa pacjenta do samodecydowania(Warszawa 2012).

Jan Domaradzki – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Badania naukowe prowadzi w zakresie socjologii medycyny, socjologii genetyki i społecznego konstruktywizmu.

Anna Jedynak – profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca Zakładu Logiki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w filozofii języka i nauki. Autorka m.in. książek Empiryzm i znaczenie(Warszawa 1998), Ajdukiewicz(Warszawa 2003), Doświadczenie i język(Warszawa 2007), Odpowiedzialność w globalnej wiosce(Warszawa 2008).

Wojciech Lewandowski – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Etyki Szczegółowej, Wydział Filozofii, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II; adres do korespondencji: Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin; e-mail: adalberto@kul.lublin.pl.

Joanna Różyńska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; z wykształcenia filozof, socjolog, prawnik i bioetyk; jej zainteresowania naukowe koncentrują się na problemach etyki prokreacyjnej oraz etyki badań naukowych.

Agata Strządała – doktor, kulturoznawczyni, badaczka kultury, specjalizująca się w relacjach międzykulturowych i bioetyce. Autorka książki Od Galtona do Watsona. Przemiany pojmowania eugeniki w XIX i w XX wieku. Adiunkt w Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego.

Paulina Wasilewska-Roszkiewicz– absolwentka biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorantka w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW. Główny obszar zainteresowań badawczych to bioetyka i filozofia biologii.

Waliza17
O mnie Waliza17

trudno powiedzieć

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie